Ojca Leona myśli na dobry dzień

Świętość zaczyna się zwyczajnie. Od uśmiechu :)

Do Pana Sekielskiego mam pytanie…

Obejrzałem prawie cały film Pana Sekielskiego, ale będę musiał go obejrzeć jeszcze raz. Jedna z refleksji jest taka. Ten film trzeba pokazać wszystkim kandydatom do stanu duchownego. „Popatrz na starego księdza, któremu w młodości ‘jakoś tak wyszło’. Może wyspowiadał się, pokutę odprawił, nawet zapomniał i żył przez parędziesiąt lat cnotliwie. A jednak przyszedł czas na pytanie uosobione w dawnej ofierze: Dlaczego to zrobiłeś? I bezradność staruszka: To co ja teraz mam robić? Oby się zreflektowali i by się na nich zło skończyło…”

A do Pana Sekielskiego mam pytanie. Czy rzeczywiście zależy Panu na dobru dzieci w Polsce. Czy chce Pan walczyć z pedofilią i czy ten film to jest początek i zapowiedź prawdziwej ofensywy? Podtrzymuje swoje zdanie, że jeden taki grzech księdza to jest skandal, który powinien spowodować natychmiastowe usunięcie z kapłaństwa. Ale – ograniczam się tylko do spraw sądowych – to tylko 3% pedofilii w Polsce. Czy dziennikarska kwerenda sięgnie do pozostałych 97%? Czy będą filmy o zwyrodniałych tatusiach, braciach, dziadkach i wujkach, o matkach, które wiedząc bagatelizowały sprawę dramatu swoich córek? O tych 97% z rozmaitych stanów i zawodów? Czy to będzie ukazane, ocenione należycie, by zmierzało do wyplenienia zła? Czekamy… Bo jeśli w tym potrzebnym filmie chodzi tylko o „dołożenie czarnym”, Panie Reżyserze, traci Pan wiarygodność. Czekamy, na bolesne, ale owocne ukazanie problemu pedofilii w całej Polsce dla dobra DZIECI PRZEDE WSZYSTKIM…

O. LEON Knabit OSB, patron Samorządowego Przedszkola Nr 133 w Krakowie-Tyńcu

Poprzednia

Bezbożnicy przekroczyli granice przyzwoitości…

Następna

Ład i spokój

13 komentarzy

 1. Robert

  Ojcze Leonie,
  Jestem katolikiem wierzącym w Ewangelię Chrystusa i naprawdę odczuwam ból słysząc powyższą wypowiedź Ojca.
  Statystyka ma zawsze dwa końce. I jeśli Ojciec zaczął już się nią bawić, to proszę zauważyć, że duchownych w Polsce, wg oficjalnych statystyk, jest ok. 30 tys., czyli ok. jednego promila dorosłych. 3% do jednego promila to statystycznie aż (może dla Ojca to tylko !) 30 razy więcej ! Tyle statystyka na podstawie ujawnionych i osądzonych czynów. A ile jest nieujawnionych i nieosądzonych czynów z powodu ukrywania, zaniedbania i wspólnictwa w tych czynach ? Wypieranych przez wiernych i ignorowanych przez państwo ? A i tak najgorsze nie tkwi w samym grzechu i przestępstwie pedofilii, tylko w jej wspieraniu i wypieraniu.
  Tak. Myślę, że w filmie chodzi właśnie o „dołożenie czarnym” tak mocno, aby się w końcu obudzili, przynajmniej ci wierzący w Chrystusa. I może dobrze, aby przeczytali i wzięli do serca 445 Dzienniczka św. Faustyny. Obiecuję modlić się za Ojca, abyś się w tej sprawie obudził, a dla mnie, aby to, co napisałem nie wbiło w pychę.

  • Michał

   Robert bzdury piszesz.Ktoś tu chyba matematyki nie umie i nie potrafi posługiwać się procentami. Jedyna prawda to, że 3 % jest większe od 1 promila, ale co ma ten 1 promila księży w Polsce do 3% pedofili wśród księży w Polsce to nie mam zielonego pojęcia.

  • Alex

   Ale ile Panie statystyku mamy adwokatów, inżynierów budowlańców inżynierów mechaników, lekarzy pediatrów, lekarzy kardiologów, ilu reżyserów, scenarzystow, kabarecistów? Chyba mniej niż 30.000 osób. Wiec skoro bierzesz się Pan za ustalanie grupy reprezentatywnej, to zrób to Pan tez dla odkreśli tych grup normowych w przedziałach 25.000-30.000 i będzie podobny warunek brzegowy dla rozpatrywanego problemu

 2. Andrzej

  Mądry Ojciec Knabit ma rację!!!
  Co z resztą winnych pedofilii!!!???
  Już czekam na ich ujawnienie!!!
  Ofensywa wyłącznie na Kościół jest prosta. Oczywiście że nadużyć nie powinno być ale ujawnijmy je wszystkie!!!
  A tak na marginesie – co się stało z przestępcami ktorzy drżeli w okresie możliwej lustracji??? Dlaczego odchodza w zapomnienie dawne przestepstwa? Dlaczego je sie ukrywa i tuszuje???? Całemu złu świata jest winny wyłacznie Kościół Katolicki? Ta zasłona dymna – straszna to prawda i nie powinno się to wydarzyć – co kryje w głębi? Od czego odwracana jest nasz uwaga???

 3. piotr

  Słusznie ksiądz zauważył, że ogranicza się tylko do spraw sądowych. Pytanie jaki odsetek księży pedofili został nie uwzględniony w sprawach sądowych jeśli działa skutecznie aparat ich chroniący ? Czy napewno po zniknięciu takiego aparatu ten odsetek zostanie zachowany? Wątpię.
  Druga sprawa jest taka, ile z tych „97%” przyrzekało służyć innym ludziom? Myślę, że nie wiele. A ilu księży skłądało takie przysięgi ? Myślę, że to jest główny zarzut w stronę kościoła a nie to czy to jest 3-97% czy to może 50-50…
  To tutaj nie ma wiekszego znaczenia. Problem jest raczej z tym, że księża powinni służyć ludziom a jeśli tak nie jest to powinni być karani tak jak inni ludzie albo i surowiej nawet ze względu na pzoycję społeczną., a do tej pory tak nie było… a nawet gorzej bo byli chronieni przez różne instytucje i organy. Do tego samowola i systemowa ochrona takich księży pokazana w tego typu publikacjach , że proceder mógłbyć o wiele bardziej rozpowszechniony tym bardziej razi… dlatego wydaje mi się, że obrona poprzez atak na autora filmu nie jest najlepszą formą. Uważam, że to co się dzieje to nie jest nagonka na kościół jako religię bo CI co wierzą w Boga i tak będą wierzyć, tutaj raczej jest problem z kościołem jako instytucją, która sprawia wrażenie żę powinna zostać zreformowana.

 4. Tomasz

  Gadac z kłamcą, analizować fałszywe dowody, zaprzeczać oczywistej prawdzie. Pusta retoryka. Siekielski nie za darmo, przed wyborami wygrilował samego siebie i juz zawsze bedzie marnym naśladowca kreatur typu skrzecząca Senyszyn.

 5. Czy Jezus nakazuje ujmować moralność w procentach? Wyobraźmy sobie, że złodziej tłumaczy: „Owszem kradnę, ale nie mówmy o mnie, bo przecież inni też kradną, nawet więcej ode mnie”. Czy moralność katolicka przyjmie to wyjaśnienie? Chyba tak, bo w ten sam sposób wielu ludzi Kościoła odwraca uwagę od klerykalnego procederu pedofilskiego.
  Wykorzystywanie seksualne dzieci w Kościele jest złem, ale jeszcze większym złem jest to, że Kościół tuszuje przestępstwa pedofilskie i systemowo chroni ich sprawców. Co więcej, film Sekielskiego pokazał, że Kościół stwarza pedofilom komfortowe warunki do działania. Sutanna to najlepszy strój dla pedofila – jedynie Kościół oferuje pomoc przełożonych, przeniesienie na inne „łowisko” i zasłonę milczenia.
  Kościół przedstawia się jako Mistyczne Ciało Chrystusa, a jego kapłani uważają się za przedstawicieli Boga, zyskując w ten sposób wśród wiernych status autorytetu moralnego. Można więc chyba od nich oczekiwać wysokiego poziomu etycznego, a przynajmniej tego, że będą postępować zgodnie ze swoim nauczaniem. W praktyce okazuje się, że polski Kościół jako instytucja tych oczekiwań nie spełnia, bowiem chroni seksualnych drapieżców, dba o nich, a do ich ofiar odnosi się obojętnie, niechętnie lub wrogo – zwłaszcza wtedy, gdy ofiara domaga się od Kościoła zadośćuczynienia finansowego. Czy człowiek, który chce być istotą moralną, powinien taki stan rzeczy kwitować uwagą, że pedofilia jest też gdzie indziej?
  A jeśli mowa o „dołożeniu czarnym”, to film Sekielskiego przekonuje, że solidnie na to zapracowali.

 6. Bartek

  Dzień dobry.
  Sporo emocji.
  Może zaznaczę kilka rzeczy w punktach. Kilka to nie wszystko.
  1. Absolutnie każdy może zrobić film o ojcach pedofilach, wujkach, rodzeństwie, dyrektorze churu Słowiki, trenerze, nauczycieli itd.
  2. Sekielski pokazał historie polskie. Film jest na YouTube i sam wspominał on, że zależy mu na światowym problemie. Dotarciu do Papieża.
  3. Pedofilia księży jednak, to nie to samo co innych. Bo księża są chrześcijanami. A taki rodzic, wujek, brat, nauczyciel, prawnik, celebryta nim nie jest, lub nie musi. Nie zna prawa naturalnego, nie zna zaleceń papierzy, nie modli się, nie ma formacji, a ma zwierzęce zwyrodniale popędy. Taka drobna różnica.
  4. Biskup kryje księdza, ksiądz biskupa. Mają haki na siebie. Tyrawa zabiera Kanie do Bydgoszczy z Wrocławia. Bo znają się wcześniej z Wrocławia. A co tam wyprawia Janiak z Dereniem? I wiele innych historii. Sekielski o tym wie i go to boli co się dzieje. Jak Kościół ma być kościołem Chrystusa gdy w nim tyle rynsztoku? Duchownym więcej dano. Czy Rydzykowi potrzebne jest SPA w Klasztorze? Czy Wy w Tynscu macie SPA, basen, sauny itd tak jak on? Ludzie nie mają jak wykształcić dzieci, a tu luksusy. Auta na poziomie Lexus, Audi Q5 itd. Te rzeczy bolą ludzi i ja się nie dziwię.
  To tyle.

 7. Zmęczony katolik

  „ograniczam się tylko do spraw sądowych” – i to jest największy problem. I o to własnie w tym filmie chodzi. Że księża to święte (za przeproszeniem) krowy. Są kryci przez swoich przełożonych. Gdyby uczciwie i z pokorą KAŻDY BYŁ STAWIANY PRZED SĄD – jak pozostali zwykli obywatele tego państwa, to odsetek księży skazanych za przestępstwa seksualne byłby na pewno zdecydowanie większy. No, ale lepiej zasłaniać się statystyką, która już u swoich podstaw jest niemiarodajna, bo żadne inne środowisko nie kryje tak swoich jak Kościół Katolicki.

  Proszę mnie źle nie zrozumieć, jestem wierzącym i praktykującym katolikiem, ale mam już serdecznie dosyć tego w jaką stronę to wszystko zabrnęło i jak bardzo oddaliliśmy się od tego, co mówił Chrystus – nie tylko owieczki, pasterze też. I an niczym nie tak nie zależy jak na oczyszczeniu Kościoła. Ale do tego potrzebny jest uczciwy rachunek sumienia, niestety całe zamieszanie wokół tego filmu pokazuje, że większość katolików, w tym duchownych, nie potrafi go zrobić. Bo przecież zawsze lepiej winy szukać na zewnątrz – choćby się w oku miało olbrzymią kłodę. Zamiast szukać działania diabla w innych – zastanówmy się może, czy czasem nie szepcze nam do ucha.

  Niech będzie pochwalony!

 8. Patrycja

  A skąd dane ze to tylko 3% pedofili w Polsce?? Skoro do tej pory było to ukrywane, tuszowane i niezglaszane? 3% to bylo oficjalne…chyba ze jednak sa jakies obiektywne dane, tylko skad skoro ofiary byly zmuszane do milczenia i wiadomo ze nie zglaszaly a jesli juz to gdzies rozplywalo??

 9. Łukasz

  Zawiódł mnie ojciec tym komentarzem… Tu nie chodzi o to, żeby rzucać procentami. „A bo gdzie indziej pedofilii jest więcej!” Bardzo to słabe. Dlaczego? Bo jako katolik, do księży zaufanie mam wysokie i dlatego właśnie ten program Sekielskiego jest ważny. Jesteście ludźmi, którzy powinni dawać wzór. Powinniście pokazywać ludziom drogę. Wiem, że w innych grupach społecznych pedofilia również występuje. Ale na Boga, to właśnie od Was oczekuję więcej! Ksiądz to nie byle zawód. Obawiam się, że na Sądzie Ostatecznym argumentowanie, że „w innych zawodach też ukrywano pedofilię a o nich programu nikt nie robił” nie przejdzie…

 10. Emmentaler

  Jest prawda, półprawda i statystyki. Statystykami można manipulować, a intuicją nie. Ona praktycznie nigdy nie zawodzi.
  Autor: Zbigniew Bartman

  To jest żenujące, że kolejny klecha próbuje bronić swojej korporacji

 11. Dariusz

  Ojcze, z całym szacunkiem dla Ojca i jego przemyśleń….mam pytanie.
  Jakie znaczenie mają intencje twórców tego filmu, biorąc pod uwagę to, co zostało dzięki temu filmowi pokazane, nagłośnione?
  A jeśli Pan Sekielski nie nakręcił tego filmu w trosce o ofiary pedofilii, tylko dla własnej popularności, dla oglądalności, dla zysku ? To co z tego ?
  Co to zmienia ?
  Poruszony został problem, pokazane mechanizmy działania złych ludzi ( tak, tak, … niektórych księży, biskupów, członków episkopatu) i za to Bogu niech będą dzięki. Za to otwarcie ( już nie uchylenie) drzwi, za którymi chowało się zło.
  Intencje Pana Sekielskiego i jego za te intencje rozliczanie, pozostawmy może osądowi samego Stwórcy. My, ludzie, zwłaszcza ludzie kościoła mamy teraz tutaj, na tej ziemi, coś innego do roboty.

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone & Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC // strona wspierana przez jzelek.pl