Ojca Leona myśli na dobry dzień

Świętość zaczyna się zwyczajnie. Od uśmiechu :)

Bóg służący człowiekowi

Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło im się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę».

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem” i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem» (J 13, 1-15)

Rozważanie:

Liturgia zwraca dzisiaj szczególną uwagę na umycie nóg. Wiadomo – Mszę odprawiamy codziennie, a sakrament kapłaństwa jest wciąż widoczny w życiu Kościoła. Zaś gest umycia nóg – Bóg służący człowiekowi – to wyraźne wskazanie drogi całemu Kościołowi, a szczególnie kapłanom. Kapłaństwo jest służebne, Eucharystia jest formą służby. Żeby tak przejąć się bardziej ideą służby, która może ginie w przeżywaniu innych aspektów Wielkiego Tygodnia.

>> tekst pochodzi z książki „Radość ewangeliczna”

Poprzednia

O jakości polskich kazań…

Następna

Życzenia wielkanocne 2016

1 komentarz

  1. beata

    Idę dzisiaj w Wielki Czwartek do Kościoła i mam nadzieję ,że ewangeliczne obmycie nóg imigrantom przez papieża będzie właściwie odebrane przez nich samych ,oby nie odebrali tego jako znaku poddaństwa!!! obawiam się ,że nie pojmą tej symboliki!

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone & Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC // strona wspierana przez jzelek.pl