Jak przygotować się do wyborów na całe życie? Jak ćwiczyć w sobie stałość? W wyrobieniu stałości pomaga normalna praca nad swoją psychiką – ćwiczenie woli, staranie się o punktualność, porządek, czystość fizyczną, solidność w wykonaniu pracy, o to, żeby pomóc komuś drugiemu. W ten – pozornie banalny – sposób kształtuje się styl życia, które można nazwać ludzkim, godnym człowieka.


Obecnie w młodych ludziach przy rozeznawaniu drogi powołania jest coraz więcej niepewności. Dzieje się tak pewnie dlatego, że mniej jest szczerości, mniej jest grup, które oparte są o dobre przyjaźnie. Wiele grup młodzieżowych przypomina gangi, które opierając się na zasadzie pewnej solidarności, pomijają głębsze wymiary człowieka, nie sięgają do sumienia.


W czasie swej pracy katechetycznej, a uczyłem re­ligii od roku 1949 do 1993, stopniowo sam doszedłem do tego, że zamiast napominania, czasem z krzy­kiem, lepiej jest wyjaśniać i pociągać do tego, by się młodzi czegoś nauczyli, ale przede wszystkim by umieli tak żyć, żeby innym z nimi było dobrze.


>> tekst pochodzi z książki „Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha” // fot. Robert Krawczyk